Nie masz zniżek w OC? Nie wydawaj fortuny na ubezpieczenie!

Jak uniknąć zwyżki za niski wiek kierowcy?

W Allewarsztaty.pl zależy nam na tym, byś jako kierowca nie przejmował się wydatkami na samochód tylko cieszył się jazdą! Dlatego w tym artykule dowiesz się jak obniżyć koszt ubezpieczenia o ponad 50% - nawet jeśli powinieneś płacić zwyżki za niski wiek. Zapraszamy do lektury!

   Choć dla wielu młodych osób pierwszy, własny samochód to największe marzenie to wiąże się ono z wysokimi kosztami nie tylko napraw i paliwa, ale także obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie pierwszego samochodu dla młodego kierowcy to nie tylko brak zniżek (do 60% w przypadku wieloletniego posiadacza polisy) ale i dodatkowy koszt nawet kilkudziesięciu procent dla kierowców poniżej 26 roku życia. Mieszkający we Wrocławiu 23-latek za ubezpieczenie VW Golfa IV, 1.9 TDI z 2003 r. zapłaci 2 469 zł*. Ubezpieczenie tego samego pojazdu przez jego ojca posiadającego 60% ulg wyniesie już tylko 879 zł*.

   Istnieje jednak kilka rozwiązań, które pozwalają rozwiązać ten problem. W przypadku pojazdu będącego własnością dwóch osób większość ubezpieczycieli przyjmie wyższą ze zniżek przez nich posiadanych. Jeżeli wspomniany wcześniej samochód będzie własnością ojca i syna (udziały we własności zwykle nie mają tu znaczenia) ubezpieczenie go będzie kosztowało 1 109 zł* – 55% taniej niż wyjściowo dla młodego kierowcy. Jak łatwo zauważyć, dla takiego ubezpieczenia OC zwyżka za niski wiek i doświadczenie nadal obowiązuje.

   Najprostsze 2 sposoby na niższe ubezpieczenie to umieszczenie dwóch kupujących na umowie w trakcie zakupu pojazdu lub umowa darowizny części pojazdu. Jeśli nawet młody człowiek nie posiada jeszcze własnego samochodu opłacalnym może być rejestracja go jako współwłaściciela. W ten sposób przez lata będzie on budował pozytywną historię i zniżkę na ubezpieczenie OC, co zaowocuje w momencie zakupu swojego pierwszego pojazdu.

   Drugim czynnikiem wpływającym na wysokość składki jest wielkość miasta w którym zarejestrowany jest samochód. Jeżeli jesteśmy zameldowani w większym mieście a pochodzimy z mniejszego warto rozważyć rejestrację pojazdu w miejscu zameldowania rodzica. Składki w dużych miastach są zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wyższe niż w mniejszych miejscowościach.

   Musimy tu jednak wspomnieć o kilku wadach tych rozwiązań:

- kolizja spowodowana przez młodego współwłaściciela pojazdu odbije się na zniżkach drugiego (zwykle to ok. 10%)

- budując pozytywną historię ubezpieczeniową swojemu dziecku będziemy zmuszeni płacić nieco wyższe składki przez wzgląd na wspomnianą wcześniej zwyżkę za niski wiek

- rejestracja pojazdu na dwie osoby wiąże się z niemałą biurokracją – wymagane są oba dowody osobiste lub pełnomocnictwa przy wszelkich sprawach administracyjnych jak rejestracja czy wyrejestrowanie pojazdu po sprzedaży itp.

- w przypadku utraty lub zatrzymania dowodu rejestracyjnego i innych spraw administracyjnych będziemy zmuszeni podróżować do miasta rodzinnego celem uporania się z nimi

* Przykładowe ceny obliczone w kalkulatorze AXA Direct dla 23-latka posiadającego prawo jazdy od 4 lat oraz 54-latka posiadającego 60% zniżek OC.


Chcesz dowiedzieć się w jaki sposób zaoszczędzić na naprawie samochodu? Z Allewarsztaty.pl masz dostęp do tańszych mechaników i części samochodowych. Wystarczy, że dodasz zlecenie naprawy. Przejdź na stronę główną i dowiedz się więcej.

Podoba Ci się ten artykuł? Polub nas na Facebooku - szykujemy kolejne porady jak nie wydawać majątku na samochód!

 

 

Polub nas na Facebooku!

Dzięki temu zawsze będziesz wiedział gdzie nas znaleźć gdy Twój samochód

poprosi o naprawę ; )Dobry Mechanik i tanie części samochodowe?Tylko na Allewarsztaty.pl
Warsztat i serwis samochodowy Wrocław, Warszawa, Poznań i inne duże miasta