Jak zamontować podnośnik kolumnowy?

Wybór odpowiedniego podnośnika

Jeśli już zdecydowałeś się na zakup podnośnika kolumnowego to kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego modelu. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Bardzo istotny jest udźwig, który powinien być dostosowany do ciężaru naprawianych aut.

Najpopularniejsze są podnośniki o udźwigu 3,2 oraz 4 tony, które z powodzeniem obsługują samochody osobowe SUV i mniejsze samochody dostawcze. Jeżeli chcesz serwisować także duże samochody dostawcze to warto wybrać podnośnik o większym udźwigu, przykładowo 5 ton. Uwagę należy także zwrócić na zasięg ramion, ponieważ ma wpływ na możliwość obsługi długich samochodów. Oprócz tego parametru istotny jest także sposób łączenia. Może być ono dolne lub górne, przy czym łączenie dolne jest wybierane zazwyczaj gdy mamy w planach serwisowanie wysokich samochodów. Przed dokonaniem zakupu zorientuj się czy wybrany egzemplarz jest wyposażony w ramę pomocniczą. Tego typu modele cechuje łatwiejszy montaż.

Podnośnik to niezbędne wyposażenie każdego warsztatu samochodowego. Często mechanicy muszą obejrzeć samochód od spodu i dokonać ewentualnych napraw podwozia lub układu wydechowego. Podnośnik kolumnowy jest także potrzebny w zakładach świadczących usługi wulkanizacyjne. Najprościej rzecz ujmując, jeżeli posiadasz serwis samochodowy to powinieneś rozważyć zakup odpowiedniego podnośnika. Dwukolumnowy jest zdecydowanie najbardziej uniwersalnym wyborem i znajdzie zastosowanie dla wielu napraw.

Wymagania dotyczące montażu podnośnika kolumnowego

Na początku należy zaznaczyć, iż podnośnik nie może stanąć w dowolnym miejscu. Niezwykle ważne jest to, aby grubość posadzki wynosiła co najmniej 30 cm. Beton zaś powinien być minimalnie klasy B25 lub B30. Nie można zapomnieć o tym aby zostawić odpowiednią ilość miejsca wokół podnośnika i doprowadzić do niego instalację elektryczną. Warto wiedzieć o tym, że podnośnik w warsztacie wymaga UDT, czyli swego rodzaju potwierdzenia, że urządzenie została zamontowane w sposób prawidłowy.

Jak zamontować podnośnik kolumnowy?

Proces montażu powinniśmy rozpocząć od odkręcenia śrub i prawidłowego ustawienia kolumn. Następnym krokiem jest podłączenie elektromagnesów i zapadek bezpieczeństwa. Po tym możemy przejść do wiercenia otworów według zaleceń producenta oraz do montażu dodatkowej ramy. Kolejnym zadaniem jest montaż lin synchronizacyjnych według dołączonego schematu, a także umieszczenie i nasmarowanie koła pasowego. Ważne jest aby liny były odpowiednio napięte, to znaczy nie za mocno i nie za słabo. Na koniec należy podłączyć hydraulikę i zamontować łapy nośne. Przed pierwszym użyciem bardzo ważne jest wypełnienie olejem zbiornika i nasmarowanie ruchomych części. Warto pamiętać, że podłączeniem instalacji elektrycznej powinien zająć się wykwalifikowany specjalista. Gdy cała praca zostanie wykonana należy jedynie wyregulować mechanizm podnoszący i odpowietrzyć system hydrauliczny poprzez przytrzymanie przycisku opuszczania.

Gdzie zakupić podnośnik kolumnowy?

Skoro już wiemy jak przebiega proces montażu podnośnika kolumnowego to możemy śmiało wybrać się na zakupy. Pamiętajmy o tym, aby kupować w zaufanych miejscach, które oferują szeroką gamę produktów. Jednym z takich sklepów jest  Tip–Topol  Oferuje on produkty różnych firm w bardzo konkurencyjnych cenach. Przedsiębiorstwo od lat działa na polskim rynku i ma wielu zadowolonych klientów.